Quilteprat – Fra idé til mål

09.06.2026 13:59

Fra idé til ferdig prosjekt – når planen må endres underveis

Hvordan vet du om et prosjekt trenger justeringer underveis? I denne Quiltepraten handler det om å teste ideer, gjøre omvalg og tilpasse arbeidsprosessen etter hvert som prosjektet utvikler seg.

Quilteprat – Fra idé til mål

Ukens Quilteprat var en oppfølging av forrige sending om kladden til Sommerjobben 2026. Siden sist har prosjektet utviklet seg videre, og flere nye valg har blitt tatt underveis.

Når planen møter virkeligheten

Prosjektet var klart til brodering, men etter nærmere vurdering oppdaget jeg at arbeidsmåten ikke fungerte slik jeg hadde sett for meg.

Det var ikke noe galt med prosjektet. Løsningen var bare mindre praktisk enn forventet.

Derfor delte jeg prosjektet opp

For å gjøre arbeidet enklere ble delene klippet fra hverandre. Det gjorde prosjektet lettere å håndtere og ga bedre arbeidsforhold for broderingen som kommer senere.

Noen ganger viser det seg at den opprinnelige planen ikke er den mest praktiske løsningen. Da kan små justeringer gjøre prosessen enklere.

Mer farge i landskapet

Under arbeidet oppsto også behovet for mer farge. Løsningen ble å legge til busker i motivet.

Buskene ble malt separat for å beholde fleksibiliteten videre i prosessen. På den måten kan plassering og uttrykk fortsatt justeres senere.

Det er lov å ombestemme seg

Et viktig tema i sendingen var forholdet mellom plan og virkelighet.

Vi tar ofte mange valg tidlig i et prosjekt: stoffvalg, layout, kanter og quilting. Samtidig er det vanskelig å vite nøyaktig hvordan et prosjekt vil utvikle seg før arbeidet faktisk er i gang.

Å gjøre omvalg betyr ikke at den første planen var feil. Den første planen var utgangspunktet som gjorde det mulig å se hva prosjektet trengte videre.

Status for Sommerjobben 2026

Sommerjobben 2026 fortsetter å utvikle seg. Prosjektet har fått en tydeligere retning, og neste steg er videre arbeid med broderi og detaljer.

Målet er ikke å følge den første planen slavisk. Målet er å skape et prosjekt som fungerer og som jeg blir fornøyd med.

Planen er et verktøy, ikke en fasit.

Se sendingen her

Tilbake

Kontakt

Mrs Moen
Stavanger

90605630

Sommerjobben 2026

Klikk på logoen, så kommer du rett dit!

 

Himmel og hav

Klikk på ikonet for å lese mer!  


 

 

Biblioteket nå også som app

Klikk på ikonet og les mer

 

 

© 2014 Alle rettigheter reservert, Nina Lise Moen

Drevet av Webnode